Պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը բարձրացնելու նպատակով անմիջականորեն մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական եւ շարքային կազմերի զինծառայողների համար Կառավարությունն առաջարկում է սահմանել հավելավճար: Այս մասին նոյեմբերի 15-ի ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Նրա տեղեկացմամբ հավելավճարի հաշվարկումը պայմանավորված կլինի այդ զինծառայողների` ատեստավորում անցնելու հանգամանքով:
Նախաձեռնության համաձայն` հավելավճար հաշվարկելու նպատակով անցկացվող ատեստավորմանը մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողները մասնակցելու են կամավոր: Զինվորական պաշտոնների յուրաքանչյուր խմբում նախատեսված եւ համապատասխան գործառույթներ ունեցող պաշտոն առաջին անգամ զբաղեցնող կամ պահեստազորից կրկին պայմանագրային զինծառայության ընդունվողները կատեստավորվեն պաշտոնը զբաղեցնելու օրվանից ոչ շուտ, քան երեք ամիս հետո եւ ոչ ուշ, քան չորրորդ ամիսը լրանալու օրը:
«Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվելու է պաշտոնի նշանակման օրվանից»,- նշել է նախարարը եւ հավելել, որ զբաղեցրած պաշտոնում ատեստավորված եւ հավելավճար ստացող պայմանագրային զինծառայողները կրկին ատեստավորման ենթակա են լինելու երեք տարին մեկ անգամ` հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու համար:
Սուրեն Պապիկյանի խոսքով զինծառայողի եւ նրա ընտանիքի ապահովության հարցը պետության ուշադրության եւ հովանու ներքո է:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը ներկայացրել է «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունների եւ լրացումների վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

“In order to increase the attractiveness interest of sign military service contract, the Government proposes to make extra payment for the officers, non-commissioned officers and privates of the contract military service holding positions with the functions of implementation, planning or control of combat tasks,” the RA Minister of Defense Suren Papikyan noted at the NA sitting on November 15. According to him, the calculation of the extra payment will depend on the fact that these servicemen pass the certification.
According to the initiative, the contract servicemen holding positions with the functions of implementation, planning or control of combat tasks will voluntarily participate in the certification provided for the purpose of calculating the bonus. Those holding a position for the first time with appropriate functions provided for in each group of military positions or those who are accepted into contract military service from the reserve force will be certified no earlier than three months after the day of holding the position and no later than the day of the fourth month.
“In case of obtaining the right to receive extra payment based on the results of the certification, the extra payment will be calculated from the date of appointment to the position,” the Minister noted and added that the contract servicemen who have passed a certification in the position they hold and receive extra payment will be subject to re-certification once in three years in order to continue the calculation of the extra payment.
According to Suren Papikyan, the issue of the security of the servicemen and his family is under the attention and protection of the state.
A member of the NA Standing Committee on Defense and Security Kristine Poghosyan presented the endorsement of the Committee on the amendments and addenda proposed to the Laws on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions and on Military Service and Serviceman’s Status.