Պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը բարձրացնելու նպատակով անմիջականորեն մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական եւ շարքային կազմերի զինծառայողների համար Կառավարությունն առաջարկում է սահմանել հավելավճար: Այս մասին նոյեմբերի 15-ի ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Նրա տեղեկացմամբ հավելավճարի հաշվարկումը պայմանավորված կլինի այդ զինծառայողների` ատեստավորում անցնելու հանգամանքով:
Նախաձեռնության համաձայն` հավելավճար հաշվարկելու նպատակով անցկացվող ատեստավորմանը մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողները մասնակցելու են կամավոր: Զինվորական պաշտոնների յուրաքանչյուր խմբում նախատեսված եւ համապատասխան գործառույթներ ունեցող պաշտոն առաջին անգամ զբաղեցնող կամ պահեստազորից կրկին պայմանագրային զինծառայության ընդունվողները կատեստավորվեն պաշտոնը զբաղեցնելու օրվանից ոչ շուտ, քան երեք ամիս հետո եւ ոչ ուշ, քան չորրորդ ամիսը լրանալու օրը:
«Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվելու է պաշտոնի նշանակման օրվանից»,- նշել է նախարարը եւ հավելել, որ զբաղեցրած պաշտոնում ատեստավորված եւ հավելավճար ստացող պայմանագրային զինծառայողները կրկին ատեստավորման ենթակա են լինելու երեք տարին մեկ անգամ` հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու համար:
Սուրեն Պապիկյանի խոսքով զինծառայողի եւ նրա ընտանիքի ապահովության հարցը պետության ուշադրության եւ հովանու ներքո է:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը ներկայացրել է «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունների եւ լրացումների վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

“В целях повышения привлекательности и заинтересованности поступления на военную службу по контракту правительство предлагает установить  надбавку для офицеров, прапорщиков и рядовых контрактной военной службы, занимающих должности с функциями выполнения, планирования или контроля боевых задач”, - отметил на заседании НС 15 ноября министр обороны РА С.Папикян. По его словам, расчет надбавки будет определяться прохождением военнослужащим аттестации.
Согласно инициативе, военнослужащие-контрактники, занимающие должности с функциями выполнения, планирования или контроля боевых задач, будут добровольно участвовать в аттестации, проводимой с целью начисления надбавки. Занимающие должность с соответствующими функциями в каждой группе воинских должностей впервые либо вновь поступающие на военную службу по контракту из резерва, сертифицируются не ранее чем через три месяца со дня занятия должности и не позднее дня исполнения четвертого месяца.
“С получением права на надбавку по результатам аттестации доплата будет исчисляться со дня назначения на должность”, — отметил министр, добавив, что военнослужащие-контрактники, аттестованные по должности и получающие надбавку, будут подлежать переаттестации раз в три года для продолжения начисления доплаты.
Член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности К.Погосян представила положительное заключение комиссии по предложенным изменениям и дополнениям в законы “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы” и “О воинской службе и статусе военнослужащего”.